FERHAT ÖZGÜR | TÜRK GERÇEĞİ ÜZERİNE

15.04.2021 – 30.04.2021

İstanbul’un kar amacı gütmeyen en önemli çağdaş sanat mekanlarından biri olan Merdiven Art Space, Türkiye çapında 15-30 Nisan 2021 arasında gerçekleştirilecek kapsamlı video festivali “SENKRON” çerçevesinde, Ferhat Özgür’ün “Türk Gerçeği Üzerine” başlıklı kişisel video gösterimine ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyar.

Video gösterimi, sanatçının neredeyse yirmi yıldır uğraştığı, kimlik, göç, milliyetçilik, anti-militarizm, kültürel farklılıklar ve ötekilik ikilemleri gibi özellikle Türkiye gerçeğine özgü ve siyasi açıdan tartışmalı konulara odaklanan yapıtlarından bir seçkiyi sunuyor. Çalışmalarında hem kurgusal gerçeklere hem de kaydedilmiş gözlemlere odaklanan sanatçı, video grameri oluşturmada kişisel gözlemlerin etkisini yeniden düşünmeye davet ediyor.

Özgür’e göre kamera, sahibinin arzusu ne olursa olsun, öyküleme, belgeleme ve yorumlamaya pencere açan bir cihaz. Kamera öznel görsel deneyimler oluşturmamızı destekler. Kamera, yaşam ile belgesel temsil arasındaki ilişkiyi incelememizi sağlayan alternatif bir anlatım aracıdır.

Özgür, kamerasıyla, hem mevcut-verili imgelerin kullanımı hem de kendi oluşturduğu görsellik aracılığıyla gerçeği kavramaya ve değerlendirmeye çalışıyor. İmgelerin müphemliğinden hareket eden sanatçı video sanatını, kişisel yorumlamanın gerçekliğin içinde serimlendiği bir algı olarak ifşa ediyor.

Sanatçının son dönemden geriye doğru bir izlek halinde yer alacak bu gösteriminde; “Duvar” (22dk., 2020), “O Şimdi Asker” (15 dk., 2016), “Aşık Kadınlar” (11.50 dk., 2013) ve “Metamorfoz Muhabbet” (9.50 dk., 2009) adlı videoları yer alacak.

Sanatçı hakkında: Ferhat Özgür İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor. 10. İstanbul Bienali, 6. Berlin Bienali ve 9. Busan Bienali’ne katılmış olan Özgür’ün yapıtları, MoMA PS1, Michigan University Museum of Art, Pompidou Center-Paris, Marabouparken-Stockholm, IMMA-Dublin, MUMOK-Vienna, Moderna Musset-Malmö, Salzburg Modern ve Seul Museum of Modern Art gibi kurumlarda sergilenmiştir.

Bir cevap yazın